<<
>>

4. 3. Криміналістична експертиза документів

Відповідно до діючого законодавства, в практиці контрольно-ревізійного процесу можуть мати місце втручання юридичних органів, прокурорських та судових. У таких випадках криміналістична експертиза документів може бути призначена слідчими органами і судом.

Вона здійснюється у спеціальних лабораторіях шляхом дослідження доказів з метою встановлення злочинів і запобігання їх у майбутньому. За допомогою цього способу можна виявити підроблений (фальшивий) документ. Підробка документів виражається в дописках, закреслюваннях, частковому або повному вилученні текстів шляхом підчищення, вимивання, витравлення, вирізання і вклеювання, у підробці почерків осіб.

Слід відмітити, що підчисткою називають механічне вилучення штрихів тексту шляхом витирання або зшкрябування гострим предметом. Основні ознаки підчистки: порушення структури верхнього шару паперу, зменшення товщини паперу в місці підчистки, розплив чорнильних штрихів, пошкодження знаків, ліновки. Ці ознаки підчистки ревізор може виявити як шляхом огляду документів неозброєним оком, так і за допомогою лупи.

На практиці трапляються факти витравлення на документі попередніх записів шляхом хімічного руйнування або знебарвлення чорнила. Ревізор може встановити ознаки витравлення шляхом уважного огляду документа. Основні ознаки витравлення: матові плями на папері, пожовклі, локалізовані ділянки білого паперу, зміна кольору і розпливання штрихів. Для встановлення справжності й достовірності документа слід старанно оглянути його для виявлення виправлень дат, кількості, ціни, суми, підтирань, підчисток, підробки підписів.

<< | >>
Источник: ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни: «Контроль і ревізія» ТЕРНОПІЛЬ - 2010. 2010

Еще по теме 4. 3. Криміналістична експертиза документів:

  1. 14. Криміналістична експертиза документів
  2. ЗМІСТ
  3. 4. 3. Криміналістична експертиза документів
  4. 1. Предмет, система і завдання криміналістики
  5. 3. Техніко-криміналістична оснащеність органів досудового слідства
  6. 1. Поняття судової експертизи, її види та значення.
  7. 2. Початковий етап розслідування