3. Пізнавальна сутність огляду місця події
Огляд місця події передбачає обрання методів, які визначають його послідовність. До традиційних належить концентричний метод (від периферії до центра), який найбільш доцільно обирати у випадках, коли центр місця події не має чітко визначених меж і увагу слід зосередити на окремих слідах І речових доказах, що дозволяє визначити центр і характер події, Метод ексцентричний (від центра до периферії) є оптимальним при розслідуванні злочинів, де подія має центр (наприклад, труп або центр зіткнення автомашин).
Огляд центра події є передумовою для цілеспрямованого виявлення інших слідів, пов'язаних з діями злочинця на місці події. Фронтальний (лінійний) метод застосовується під час огляду значних площ, де місце події пов'язане з великою кількістю та розосередженістю слідів і речових доказів. Для огляду місця події можуть бути обрані й інші методи, зокрема уявне розбиття місця на квадрати, сектори або інші ділянки, зручні для мети огляду приміщень чи місцевості. Методи огляду можуть бути й комбінованими, залежно від ситуації огляду, а також комплексу слідів і речових доказів, які виявлені під час огляду.Власне тактика огляду втілюється у кількох послідовно здійснюваних стадіях — оглядовій, статичній і динамічній.
Під час оглядової стадії слідчий здійснює такі дії: визначає межі огляду, його оптимальний метод відповідно до ситуації, проводить орієнтуючу і оглядову фотозйомку
Статична стадія огляду передбачає огляд без порушення обстановки, окремих слідів і речових доказів. Слідчий пересувається по місцю події, фіксуючи свою увагу на розташуванні окремих об'єктів огляду з метою вибору тих з них, які. за його припущенням, можуть мати відношення до події злочину.
Найбільш відповідальною є динамічна стадія, під час якої детальному вивченню підлягають сліди і речові докази.) Слідчий аналізує їх сутність, відношення до події злочину, отримує інформацію, яка уточнює існуючі версії, або висуває інші, відповідно до характеру та інформаційної цінності виявленого.
На цій стадії активно застосовуються науково-технічні засоби, серед яких переважне місце належить таким методам фіксації, як вузлова або детальна фотозйомка, а також методи виявлення слідів рук, знарядь злому, слідів ніг і транспортних засобів. Важливе значення мають фіксація і вилучення слідів шляхом виготовлення зліпків, перенесення їх на слідові та дактилоскопічні плівки. Детальний огляд слідів і речових доказів передбачає виявлення їх ознак, визначення можливості їхнього використання для експертного дослідження. Під час огляду слідчому необхідно звертати увагу на мікросліди і мікрочастки, оскільки їх аналіз і наступне дослідження можуть дати важливу інформацію щодо встановлення осіб, які причетні до події злочину, а також для організації інших слідчих дій (обшуку, виїмки), спрямованих на визначення інших доказів події злочину. У процесі огляду місця події можуть бути здійснені експрес-дослідження окремих слідів або речових доказів, які вимагають застосування спеціальних засобів. До їх числа відносяться проби на наявність крові у плямах, що нагадують кров'яні; прочитання документів із забрудненими, замитими текстами за допомогою світлофільтрів або електронно-оптичних перетворювачів та ін.У процесі огляду місця події слідчим можуть бути з'ясовані питання, які мають значення для визначення шляхів розслідування, а саме:
1) характер події, що мала місце;
2) чи на місці огляду відбувся злочин;
3) шляхи проникнення злочинців на місце і шляхи їх виходу (особливо це важливо для розшуку злочинців і слідів);
4) скільки було злочинців на місці злочину і чи знайома їм обстановка;
5) час вчинення злочину;
6) який час злочинці перебували на місці;
7) як пересувались злочинці на місці події, яких предметів вони торкатися;
8) якими знаряддями або засобами діяли злочинці;
9) яку мету переслідували злочинці, чи досягли вони її;
10)які сліди залишені злочинцями на місці події, які сліди залишились на них та їхньому одязі;
11)хто і звідки міг бачити те, що відбувалося на місці події.
Аналіз обставин події, слідів і речових доказів, визначення їх причинно-наслідкових зв'язків дозволяють виявити так звані негативні обставини, тобто такі, що суперечать уявленням про закономірний розвиток подій.
Еще по теме 3. Пізнавальна сутність огляду місця події:
- Тема: Тактика огляду місця події
- 1. Поняття, види та принципи огляду.
- 2. Підготовка до огляду місця події.
- 3. Пізнавальна сутність огляду місця події
- 4. Тактика огляду місця події.
- 6. Фіксація результатів огляду місця події.
- 1. Сутність методики розслідування злочинів
- 1.1 Сутність і сфера рекламного менеджменту
- 1.1.2 Призначення та сутність рекламного менеджменту
- 3. Сутність діяльності та функції казначейства
- Соціально-економічна сутність і функції фінансів
- Соціально-економічна сутність податків та їх функції
- Глава І Поняття та сутність інституту адвокатури
- 80. НТР:сутність, закономірності та соціальні наслідки.
- 1. Сутність, проблеми і основні форми буття
- 2. Сутність категорії матерія та її атрибути
- 3. Поняття «свідомість» в філософії, її походження, сутність
- Поняття та сутність речових доказів у цивільному процесі
- Сутність та система прав і свобод людини, стандарти їх забезпечення
- Поняття та сутність представництва прокуратурою інтересів дітей в суді